Mákos sátor (Mohnzelten)

A mohnzelten (Mohncelten kiejtve, és szószerint fordítva mákos sátor egy tipikus Waldviertel-i specialitás.
Waldviertel, pedig Alsó-Ausztria egyik régiója, mely mind a mai napig megörizte eredetiségét, nyugodt táj, érintetlen természet.
A neve szószerint erdös negyedet jelent. Dimbes-dombos, hegyes vidék, akárcsak a szülöföldem (Hargita, Gyergyó).  Hasonlatosságokat vélek felfedezni. A krumpli a legfontosabb, és legfinomabb terméke, akár a gyergyói krumpli.
Kedves, vendégszeretöemberek lakják, akárcsak a székelyember.
A mák még az ami itt, Waldviertelben elterjedt, olyannyira, hogy az 1900-as években még a londoni tőzsdén is kereskedtek vele.
Van egy mák falu, Armschlag, ide ha tehetem ellátogatok, amikor virágzik a mák, mivel a kedvenc virágom a mákvirág, pipacs. Ilyenkor élénk sárga, narancssárga, lila, fehér, piros és ibolyakék színben pompáznak a csodálatos mákmezök. Sajnos ez a festöi látvány nem tart sokká, csupán néhány napos a virágzása, és ez a virágzás mintha az élet múlandóságára emlékeztetne.

Ez a mákos-sátor, mákos-batyu, -táska, -pogácsa, vagy nem is tudom magyarul minek nevezzem egy krumplis, élesztös tésztából készül, mákos-szilvalekváros töltelékkel. Tömény, laktató desszert, régen a favágók, földeken dolgozó munkások kedvelt eledele volt magas energiatartalma miatt. Többféle recept létezik, van aki sütöporral készíti, a töltelékek is különbözö változatban, mézzel vagy lekvárral keverik a mákot, rummal, vagy vaníliával ízesítve.
Èn egy ottani pékmester receptje alapján készítettem, apróbb változtatásal, pl. az elötésztába tettem egy kávés kanál cukrot, és nekem 17db. jött ki belöle. Ettöl persze lehet még kisebbre vagy nagyobbra formázni.

Hozzávalók:

  • 500 gr. krumpli (lisztes állagú)
  • 500 gr. liszt
  • 200 gr. langyos tej
  • 1 kávéskanál cukor
  • 250 gr. vaj
  • 2 tojássárga
  • 20 gr. só
  • 40 gr. élesztö

Töltelék:

  • 250 gr. darált mák
  • 100 gr. zsemlemorzsa
  • 250 gr. tej
  • 100-150 gr. cukor
  • 15 kanál sürü szilvalekvár
  • 2 evökanál rum

A krumplit héjában megfözzük, meghámozzuk, és még melegen áttörjük, hagyjuk kihülni. Elkészítjük az elötésztát. Egy edénybe a langyos tejböl belemérünk 40 gr.-ot, elkeverünk benne egy kávéskanál cukrot, hozzáadjuk az élesztöt, és a lisztböl 100 gr.-ot. Hagyjuk pihenni 20 percet. A maradék liszttel a vajat eldolgozzuk, hozzáadjuk a krumplit, a sót, a tojássárgákat, a tejet, és az elötésztát. A tésztát jól kidolgozzuk, és hagyjuk 30 percig kelni. Ezalatt elkészítjük a tölteléket. A hozzávalókat egy tálba elkeverjük. A cukrot ízlés szerint, én 150 helyett csak 100 gr.-ot tettem bele, a tej is lehet kevesebb ha hígabbb a lekvárunk, hozzáadtam még 2 evökanál 80 %-os Stroh rumot. Kelesztés után, lisztezett deszkára borítjuk, és egy hengerré sodorjuk, 15-17 egyenlö részre osztjuk. A tésztát tenyérnyi nagyságú körökké szétlapítjuk, a közepébe egy fagylaltadagoló kanállal beletesszük a tölteléket, az alját összecsípjük, és gombócokat formálunk belöle. A mellékelt videón láthatjuk a technikát. Majd a tetejüket, kicsit szétlapítjuk, és megszúrkáljuk, hogy a göz távozni tudjon belöle. Sütöpapírral bélelt tepsibe rakjuk, kellö távolságra egymástól.
A sütöt elömelegítjük 200 C°-ra, és kb. 20 percig sütjük, ameddig a teteje megpirul. Miután megsültek megszórjuk vaníliás pocukorral.

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s