Körtés tonkababos-csoki torta

Elöször a tonkababbal kezdeném.
Egyre népszerübb ez a csodás füszer a gasztronómiában.
Sok helyen olvastam, hallottam róla, így rávitt engem is a kíváncsiság, hogy kipróbáljam.
A Braziliából származó tonkafa termésének egészen összetett íze és illata van, és nagyon intenzív. A parfüm iparban is elöszeretettel használják.
Ráncos, fekete színü, akár csak a szerecsendiót, finomra kell reszelni, de por alakban is kapható. Én az utóbbiból vásároltam.

“A tonkabab olyan, mintha egyetlen termésben egyesülne a vanília édeskés aromája, a mandula szilárdsága, a fahéj és az ánizs mámora, plusz a dohány arisztokratikus jellege.” (BeSweet )
Egyedi markáns íze  jó párost alkot a csokoládéval, inkább édes ízekhez, fagyikhoz, krémekbe, pudingokba, használják.
Jól harmonizál a dióval mandulával, mogyoróval. Egyes csúcsgasztrós vendéglökben, vadhúsokhoz, szószokhoz is felhasználják. Szerintem érdemes kipróbálni ezt a mágikus csodafüszert, és akár ezt az öszi ihletésü tortát, melyet a férjem szülinapjára készítettem.

Hozzávalók a diós piskótához:

  • 3 tojás
  • 80 gr. cukor
  • 100 gr. darált dió
  • 50 gr. liszt
  • 60 ml. olaj
  • 3 evökanál forró víz
  • csipetnyi só

    Krém:
  • 500 gr. Mascarpone
  • 2 evökanál kakaó
  • 80 gr. porcukor
  • 750 ml. tejszín (3 doboz)
  • 4 lap zselatin
  • 200 gr. ét csokoládé
  • 1 mokkáskanál tonkabab (darált)
  • 5-6 db. körte (Alexander, vagy Bosc/kobak körte)
  • 1 citrom leve
  • 1 l. viz
  • 500 ml. körte must (Birnen most)
  • 1 vaníliarúd

    Dió grillázs:
  • 100 gr. cukor
  • 50 gr. dió
  • 10- 12 db. olasz amaretti keksz
  • 100 gr ét csokoládé (Boci)

Elöször meghámozzuk a körtéket, félbe vágjuk, és kivágjuk a magházat. A citromot kicsvarjuk, a körtéket citromlével meglocsoljuk. A vizhez hozzáöntünk egy fél liter körte mustot, vagy ha nincs helyetesíthetjük fehér borral. A fözövízhez adhatunk, egy kettévágott vanília rúdat, vagy esetleg fahéjrúdat.
A körtéket kb. 20 percig pároljuk, majd kiszedjük a lábosból és jól lecsöpögtessük.
A diós piskótához a tojásfehérjéket csipet sóval kemény habbá verjük, majd beletesszük a cukrot, és tovább verjük még 4-5 percig. A tojássárgákat egyenként óvatosan hozzákeverjük. Hozzáöntjük a vizet és az olajat. A lisztet a dióval elkeverjük, és hozzádajuk a tojásokhoz. Sütőpapírral bélelt tortaformába símítjuk és 180 fokra előmelegített sütőben 25 perc alatt készre sütjük. (Tűpróbával ellenőrzöm.) A krémhez a mascarponet elkeverjük a porcukorral, a kakaóval, 50 ml. tejszínnel hígítjuk, jól kikeverjük.
A zselatinlapokat hideg vízbe beáztatjuk. Egy lábasba felmelegítünk 200 ml. tejszínt, beletörjük az étcsokit, addig keverjük míg elolvad. Levesszük a tüzröl, hozzáadjuk a tonkababot, hozzáadjuk a kicsavart zselatinlapokat, hagyjuk hülni egy keveset, majd a mascarpone-s krémhez keverjük.
A maradék tejszínt 500 ml. habbá verjük, és óvatosan a krémhez keverjük.

A diós piskótát meglocsoltam amaretto (mandula ) likörrel, és köré helyeztem egy tortakarikát, mivel elég sok krém lett.
De akár a torta formában is maradhat. 1 cm. vékony krémet kenünk bele. Belehelyezzük körbe a körtéket, és a többi krémmel teletöltjük a tortakarikát. A tetejét egyenletesre simítjuk.
A cukrot egy lábasba öntjük, lassú tüzön folyamatosan kevergetve, megolvasztjuk, karamellizáljuk. A darabokra vágott diót hozzádajuk, alaposan elkeverjük. Egy sütöpapírra borítjuk, szétterítjük.
Amikor kihült, élles pengéjü késsel darabokra aprítjuk, az amarettit is összevágjuk, törjük. Rászórjuk a torta tetejére.
A csokit megolvasztjuk, körkörösen a tortára csurgatjuk.

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s