Az októberi sörfesztiválok elmaradhatatlan kelléke a sós perec.
Az idén a fesztiválok is elmaradnak, de az ízeket felidézhetjük otthonunkban. A citromízü, petrezselymes fehér bajorkolbász, édes bajor mustárral, búza sörrel és a lugos pereccel az igazi.
Nem volt bajor búza sörünk a perec mellé, de annál finomabb karakteres ízü kézmüves sört kóstoltunk meg. Monarchista a neve.
Ferencjóska sör összeillik a bajor pereccel, mint a sör jelmondata is mutatja ”Viribus Unitis”, azaz ”Eggyüttes erővel”.

Imádjuk a sós perecet, gyakran vásárolok, de most rávettem magam, hogy kipróbáljam házilag megsütni. A perec különlegessége, hogy sütés elött szódabikarbonás vízbe kell megfüröszteni.
Az eredeti legenda szerint egy pék felesége éppen a műhelyt mosta fel lúgosvízzel. A pék körül lábatlankodó asszony egy óvatlan pillanatban leborította a megformázott nyers perecet, az pedig beleesett a lúgos vízbe. Az asszony azonnal kikapta a tésztát, és arra biztatta a férjét, hogy süsse ki gyorsan.
A szódabikarbónás fürdő, ami kémiai reakciók hatására szép barna, színt ad a perecnek, és így kívül ropogós, belül puha marad.

Hozzávalók:
- 50 dkg. liszt
- 1 teáskanál só
- 300 ml. tej
- 1 mokkáskanál cukor
- 30 gr. élesztö
- 5 evökanál olvasztott vaj
- 1, 5 l. viz
- 2 evökanál szódabikarbona
- 2 evökanál durva szemü tengeri só
A tejet meglangyosítjuk a cukorral, és az élesztöt felfuttatjuk benne.
A lisztbe elkeverjük a sót, a közepébe mélyedést csinálunk, beleöntjük az élesztös tejet, az olvasztott vajat.
Kézzel, vagy konyhai robotgéppel megdagasztjuk.
A tésztát 60-90 perc alatt duplájára kelesztjük.
A kelt tésztát 8 egyenlö részre osztjuk és 35-40 cm. hosszú rudakat sodorunk belöle, ugy hogy a közepe vastagabb maradjon.
A két végét egymáson átfordítva, pereceket formálunk.
A deszkát nem szabad lisztezni, mert akkor nehezen lehet kisodorni. Letakarjuk a kisodort pereceket egy konyharuhával és még 30 percig pihentetjük.
Egy nagyobb tepsit kibélelünk sütöpapírral, és a sütöt elömelegítjük 200 C°-ra. Közben a vizet felforraljuk a szódabikarbonával, majd lehuzzuk a tüzröl és a pereceket egyenkét, vagy ha nagyobb a lábos akkor 2 db.-ot, óvatosan beleteszünk a vizbe.

A vizfürdöben kb. fél percig hagyjuk, aztán egy nagyobb szürö lapáttal, óvatosan alányúlunk és kiemeljük, a sütöpapíros tepsire.
Ez némi óvatosságot igényel, de a tepsin megigazgatjuk, ha eldeformálódnak. Meghíntjük a durva szemü sóval, és a perec alsó vastagabb felére egy bemetszést csinálunk egy éles késsel vagy pengével.
Forró sütöben, kb. 25 perc alatt ropogósra sütjük.
