Ismeritek a Kimchit?
A koreai konyha egyik legismertebb étele, világszerte népszerű és elterjedt nagyon egészséges savanyúság. Fermentálással készül, tejsavas erjesztéssel, melynek során élő probiotikus baktériumkultúrák alakulnak ki, melyek táplálják a bélflóránkat, segítik az emésztést. A kimchi flavonoidokban és antioxidánsokban gazdag, immunerősítő, és a világ egyik legegészségesebb ételének tartják számon. Több száz fajtája létezik és más ételek alapját is képezi például készítenek belőle levest, egytálételeket.
Àltalában nagyobb mennyiségben ősszel teszik el télire, akárcsak mi a savanyúkáposztát. Bármiből készülhet, de a legföbb összetveök a kínai kel, jégcsapretek, újhagyma és répa, gyömbér fokhagyma, chili.
Ez a kimchi céklával készült, és ezért PINK-CHI.
A barátnömtöl kaptam egy nagyon jó könyvet (Magic Fermentation) szuper jó receptekkel, azt hiszem sokat kifogok próbálni belöle. A Pink-Chit már kipipálhatom, ez nagyon bejött a családnak, készül hamarosan a második adag.

Az erjedési folyamat 4-5 napig tart, hömérséklettöl függöen.
A legideálisabb az állandó szobahömérséklet, 22 C°.
Amikor elég savanyú hütöbe tesszük, és ott tároljuk.

Hozzávalók:
- 1 nagy kínai kel (1,2-1,5 kg.)
- 1 közepes jégcsapretek, vagy 2 db fekete retek
- 4 db. sárgarépa
- 3 db. cékla
- 1 nagy alma
- 1 nagy póré hagyma
- 1 hüvelykújnyi gyömbér
- 4 evökanál Gochugaru (Chili paprika)
- 1/2 teáskanál darált szegfüszeg
- 4 evökanál szójaszósz
- 20 gr. jódozatlan só/1kg zöldség
- egy cstaos beföttesüveg (kb. 2 l)
A zöldségeket alaposan megmossuk. A fermentálás elöfeltétele, hogy tisztán dolgozzunk. Mindent összevágunk vékony keskeny szeletekre, jó ha van erre a célra egy szeletelögépünk, mert gyorsan és szép egyformára összetudjuk vágni a zöldségeket.

A kínai kel kivételével a felszeletelt zöldségeket lemérjük, kilónként 20 gr. só szükséges hozzá. Egy nagy tálban lesózzuk és hozzáadjuk a szójaszószt, jól összegyúrjuk. Letakarva a tálat hagyjuk egy órát pihenni. A kínai kelnek kivágjuk a torzsáját, a felsö két levelet levesszük róla, jól megmossuk és félre tesszük, a többit késsel csíkokra felszeleteljük.

Az összegyúrt zöldségeket jól kicsavarjuk, a levét felfogjuk, átrakjuk egy nagyobb tálba. Jó ha kesztyüs kézzel dolgozunk, mert a cékla megszínezi a kezünket. Lemérjük a kelt is, nekem 2 kg. volt, tehát 40 gr. sót adtam hozzá, hozzáadjuk a csipöst is, és a szegfüszeget, és az egészet jól összevegyítjük. Elökészítünk egy sterilizált csatos üveget, és az egészet nagyon szorosan belenyomkodjuk, úgy hogy még maradjon hely-kb. 3/4 ig legyen tele az üveg. Felöntjük a lével amit kinyomkodtunk belöle.
Befödjük a két nagyobb kellevéllel, esetleg valami nehezéket teszünk rá hogy a lé ellepje. Èn beledugtam átlósan két fa pálcikát.
Az erjedési folyamatnak oxigéntől elzártan kell végbe mennie, tehát a zöldségeket teljes egészében lé alatt kell tartani, nem érintkezhetnek levegővel. Szobahömérsékleten 20-22 C°-on hagyjuk 4-5 napig erjedni. 5 nap után már kellöen besavanyodik, ekkor hideg helyre, hütöszekrénybe tesszük.

Ezután már fogyaszthatjuk reggelihez, ebédhez, vacsorához. Egészségünkre!

