“A beteget meggyógyítja, a macskajajt elmulasztja, a vándort hazavárja, a háziasszonyt magasztalja, és az ünnepet ő teszi igazivá: a legismertebb magyar húsleves, az Újházi tyúkhúsleves. “

Névadója Ujházi Ede, színész(1841-1915) és eredetileg kakasból készítette ezt a levest, melynek alapanyagait ö maga szerezte be Debrecenböl.
“Vén kakasok kellettek ehhez a leveshez, amelyeknek megkeményedett izmaiba szerelmi viharok íze-sava gyülemlett össze. Három napig egyfolytában kellett főlniök, amíg belemáltak a levesbe és eggyé főttek a zöldséggel, főként a legendás jelentőségű zellerrel. Különösen vigyázott, hogy el ne kallódjanak a kakasok taréjai és egyéb megkülönböztető szervei, amelyeknek átazonosuló képességében babonásan hitt. Megkülönböztető figyelmének jele volt, ha valakit egy-egy ilyen részlettel megkínált”. (Nagy Endre)
“Debrecenbe kéne menni, pulykakakast kéne venni…”-jut eszembe a nóta. 🙂

De hogyan is készül ez a leves? Àllítólag van benne marhahús is, szárnyas is, aprólék, és sokféle zöldség van belefözve, a gyökérzöldségeken kívül, borsó, gomba, kelkáposzta, paradicsom, zöldpaprika, gyömbér, sáfrány, és házi készítésü cérnametélt.
Nem véletlen, hogy az ilyen levesek gyógyhatással bírnak influenza idején.
A zöldséget sosem szerettem kisporolni a húslevesböl, igyekeztem most is minden hozzávalót belerakni, az aprólék és a sáfrány kivételével.

Hozzávalók:
- 1 házi tyúk (1,5 kg)
- 30 dkg. marhaszegy
- 5-6 db. sárgarépa
- 2 db. petrezselyemgyökér
- 1/2 zellergyökér (15-20 dkg.)
- 1/2 karalábé (10 dkg.)
- 1 vöröshagyma
- 1 zöldpaprika
- 1 paradicsom
- 2 kelkáposztalevél
- 3 csiperke gomba
- 1 marék zöldborsó
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 kiseb db. gyömbér
- 1 teáskanál fekete szemesbors
- zeller/ petrezselyemzöld
- 1 evökanál só
- 10-15 dkg. cérnametélt
A marhaszegyet 2-3 szeletbe vágtam, a megtisztított tyúkkal, egy nagy fazékba tesszük. Felöntjük kb. 4 l. vizzel, és föni tesszük. Miután felforrt a habot leszedjük a tetejéröl, ha szükséges akár kétszer is, majd takarékra vesszük és a húsoknak elönyt adva fözzük 30-40 percig. A zöldségeket megtisztítjuk, és a levesbe tesszük. Elöször a gyökérzöldségeket rakjuk bele, a borssal, fokhagymával, gyömbérrel, vöröshagymával. A hagymát én mindig héjastól fözöm a húslvesbe, természetesen elötte alaposan megmosom. Hozzáadom a sót, és lassú tüzön tovább fözzük, majd hozzáadjuk a zöldpaprikát paradicsomot, majd a gombát, paradicsomot, borsót, kelkáposztát.

Amikor minden megfött benne, a levest átszürjük. A tésztát sós vízben kifözzük. A zöldségeket, és összevágtam, de egészben is hagyhatjuk, a húst feldaraboljuk. Szedünk a tányérra a zöldségekböl, húsból, tésztából, rámerjük a levest, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.

Egy tartalmas leves hétvégére, ami 2-3 napig böségesen elég.
A zöldségekböl ami megmaradt, francia salátát készítettem.
